Digital specialist

Code : asn-18270
  • Полный день
  • Москва
  • Эта вакансия закрыта

Международная компания

Иностранная компания приглашает на работу Digital specialist:

Обязанности:

Drive business digital marketing and content matketing opportunities Digital PR, Bloggers, Digital marketing, DB marketing, SocialNets groups promotion

  • Digital PR of company and products

  • Develop and manage relationship with bloggers for all the products as an alternative source of awareness and traffic, partner program development.

  • Content marketing (blog, forum, social networks) with the help of some agency

  • Digital marketing campaigns management – Paid Search, Social, OLV, CPA, Referral, Retargeting and others insruments for Subs, Eshop, MS and other projects

  • New traffic channels development

  • Web Analytics (GA, Yandex Metrika, Data Studio, Power BI)

  • Social nets groups building and promotion – VK, Youtube and others

  • DB buidding and management

  • Contests desing, ideas, ideas generating and implementation management

  • Making reports, costs management.

Требования:

  • Опыт аналогичной работы от 1 года в компании (не freelance)
  • Разговорный уровень владения английским языком (как плюс)
  • Коммуникабельность, ответственность, желание профессионального развития

Условия:

  • Оформление по ТК РФ;
  • График работы: 5/2
  • Стабильный оклад;
  • Территориально: ст. м. Красные ворота, Комсомольская (шаговая доступность – 10 мин).